Od 13 czerwca 2017 roku Święty Antoni z Padwy oficjalnie patronuje naszemu miastu. Ubiegły wtorek był dla Przeworska szczególnym dniem, który zapisze się w historii miasta i w pamięci jego mieszkańców. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele oo. Bernardynów w Przeworsku o godz. 11.00, z udziałem licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych jednostek miejskich, powiatowych i stowarzyszeń.
Swoją obecnością zaszczycili również znamienici goście, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władze samorządowe szczebla wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego, księża Dziekani, proboszczowie przeworskich parafii i ojcowie bernardyńskich wspólnot z o. Prowincjałem Teofilem Czarniakiem. Mszy Świętej przewodniczył Metropolita Przemyski JE. ks. abp Adam Szal, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Na początku Eucharystii odczytane zostały dokumenty stanowiące o nadaniu Patrona Miastu. Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Kojder odczytał uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia Świętego Antoniego z Padwy patronem miasta Przeworska. Następnie Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel przedstawił prośbę, którą złożył na ręce ówczesnego Metropolity Przemyskiego, Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika o zatwierdzenie dokonanego wyboru i skierowanie sprawy do Stolicy Apostolskiej. Decyzją Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 8 kwietnia 2016 roku, którą uroczyście odczytał ks. dziekan prał. Zenon Ruchlewicz, Święty Antoni z Padwy, Prezbiter i Doktor Kościoła oficjalnie został ogłoszony Patronem u Boga Miasta Przeworska.
W podniosłej liturgii czynny udział wzięli przedstawiciele władz miasta. Czytania zostały przygotowane przez radnych Stanisława Wajdę oraz Ryszarda Łuczyka. Wezwania modlitwy powszechnej odczytali radni Anna Świderska-Ciupa, Elżbieta Cholewa oraz Mieczysław Żuk.
Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Tomaszem Kojdrem ofiarowali w procesji z darami ornat oraz trzy stuły z wizerunkiem św. Antoniego. Mszę Świętą uświetniła również Orkiestra Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Chór parafialny św. Barbary, który wykonał specjalnie skomponowaną na tę okazję pieśń o św. Antonim Patronie Miasta Przeworska.
Na zakończenie uroczystości w kościele abp Adam Szal w akcie zawierzenia oddał Przeworsk pod opiekę św. Antoniego oraz poświęcił obrazy przedstawiające naszego Patrona, które zawisły w gabinecie Burmistrza Miasta Przeworska i Przewodniczącego Rady Miasta. Gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Przeworsku o. Kazimierz Kowalski dziękując za poprowadzenie liturgii, przekazał na ręce Metropolity Przemyskiego prośbę o koronację Obrazu Matki Bożej Pocieszenia Przeworskiej.
Po oficjalnych uroczystościach wszyscy goście, mieszkańcy miasta i okolic zostali zaproszeni przez burmistrza na Festyn Świętego Antoniego. W zajeździe „Pastewnik” od godz. 16.00 przygotowane zostały wspaniałe atrakcje. Dzieci mogły bez końca korzystać z bezpłatnych zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej, eurobungee itp.
Na scenie jako pierwsi zaprezentowali się aktorzy z grupy „My z Kasztanowej”, skupiającej uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Przeworska. W barwnej inscenizacji pt.: „O straszliwym smoku, dzielnym Szewczyku, pięknej królewnie i królu Gwoździku” przedstawili perypetie królewny uwikłanej w intrygę przebiegłej czarownicy, szukając jednocześnie odpowiedzi na odwieczne pytanie – warto mieć, czy być? Sztuka została bardzo pozytywnie odebrana przez publiczność, która z uśmiechami na twarzach nagrodziła artystów gorącymi brawami.
Kolejnymi zespołami, które wystąpiły na festynie były grupy wokalne Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku. „DOLCE” – wokalistki w wieku od 7 do 9 lat zaśpiewały piosenki pt.: „Piosenka na cztery kopyta i wiatr”, „Kochaj czworonogi”, „Choć masz mało lat”, „Gdzieś tam”. Kolejną, nieco starszą, była grupa wokalna „MOLTO”, która zaprezentowała przeboje naszych rodziców: „Nie zadzieraj nosa”, „Najpiękniejsza w klasie”, „Orkiestry dęte”, oraz „Najtrudniejszy pierwszy krok”. Trzecim zespołem Miejskiego Ośrodka Kultury była najstarsza grupa „BEMOL”. Solistki zaśpiewały utwory: „Radość najpiękniejszych lat”, „Chłopak z drewna”, „Kołysanka dla mamy”, „Taki cud i miód”. Wszystkie wykonania spotkały się z zasłużonymi oklaskami.
Najbardziej wyczekiwaną atrakcją był występ gwiazdy wieczoru „Eleni”. Wśród zgromadzonego tłumu dostrzec można było wielu fanów piosenkarki. Gdy na scenie pojawiła się artystka, plac zajazdu „Pastewnik” wypełnił się po brzegi. Eleni bardzo szybko zjednała sobie publiczność, zapraszając wszystkich do wspólnego śpiewania. Najbardziej znane przeboje takie jak „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”, „Tylko w twoich dłoniach”, czy „Przez ile dróg”, wybrzmiewały bardzo głośno i melodyjnie.
Po blisko dwugodzinnym koncercie Eleni poproszona o bis zjawiskowo wykonała utwór Ave Maria oraz wspólnie z całą widownią zaśpiewała Barkę. Na zakończenie Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel wraz z o. Gwardianem Kazimierzem Kowalskim serdecznie podziękowali artystce wręczając piękne kwiaty i pamiątkowy obraz św. Antoniego. Po koncercie nie było końca autografom i zdjęciom, do których Eleni pozowała z wielką przyjemnością. Każdy miał możliwość zamienienia kilka słów z piosenkarką i podziękowania za wspaniały koncert.
Pierwsze obchody Dni św. Antoniego z Padwy Patrona Miasta Przeworska już za nami. Możemy być dumni, że tak wspaniały święty czuwa nad Przeworskiem. Już dziś zapraszamy za rok na uroczystości związane z Patronem, które na stałe wejdą w kalendarz miejskich wydarzeń.